Home > CCA > Sports and Games > Wushu

Wushu

wushu-2.jpg










Beatty Secondary School’s Wushu team focuses on character building and skills development. To achieve this aim, we incorporate passion in all our training and performances; respect for our coaches, teachers, seniors and each other; as well as dedication to our growth in our skills.

There are many opportunities for our members to perform within the school and to participate in competitions. In addition, we aim to conduct annual overseas learning journey for our members. Over the years, we have produced many outstanding students who have excelled in National Wushu competitions.

Beatty Secondary School’s Wushu is one of the CCA eligible for DSA. 

Teachers-in-charge


Mr Leong Soo Ching (IC) leong_soo_ching@moe.edu.sg 62569108 Ext 208
Mdm Wan Chia Jia (2IC) wan_chia_jia@moe.edu.sg 62569108 Ext 156
 Mr Teng Jun Boon teng_jun_boon@moe.edu.sg
62569108 Ext 138
Ms Chua Geok Song chua_geok_song@moe.edu.sg 62569108 Ext 149

Weekly Schedule


Every Monday 3:30pm – 6:00pm 
Every Wednesday 2:30pm - 5:00pm (Until 7 April)
Every Friday 2:30pm – 5:00pm

Frequency of training may increase during competition period

Student Leaders


Captain: Richard Hioe
1st Vice-Captain: Chew Dai Quan Jovan
2nd Vice-Captain: Tan Jing Sheng Theodore
3rd Vice-Captain: Ang Kai Yi, Erlene

Achievements and Highlights


  • Participated in the 14th National Inter-School Wushu Championship 2018
  • Performed at the school’s Chinese New Year Concert, Annual Awards Day and National Day Concert
  • Organised a farewell party for the outgoing seniors and a CCA bonding camp
  • Participated in the Japan exchange programme (Sports Appreciation Programme)

Outstanding Individuals

Koh Jing Wei
C Division Boys Formulated 32-Style Taiji Sword 1st
C Division Boys Formulated 24-Style Taijiquan  3rd
 Ng Xing Wen Avlynn B Division Girls 1st International Cudgel 2nd
B Division Girls 1st International Changquan
8th
Chew Dai Quan Jovan
B Division Boys 1st International Cudgel
3rd
B Division Boys 1st International Nanquan 6th
Airianne Lim Ein Hiiang
B Division Girls 1st International Nan Dao
3rd
B Division Girls 1st International Nan Gun
6th
Sherice Ng
C Division Girls Formulated 32-Style Taiji Sword
5th
Caden Goh Ding En
C Division Boys 1st International 42-Style Taijiquan
6th
 C Division Boys Formulated 32-Style Taiji Sword 6th
Ang Kai Yi, Erlene
C Division Girls 1st International 42-Style Taijiquan 6th
C Division Girls 1st International 42-Style Taiji Sword
7th
Jadelle Kwok Wai Yan C Division Girls 1st International 42-Style Taijiquan
8th
Lee Yong Cheong
A Division Boys 1st International 42-Style Taijiquan
8th
A Division Boys 1st International 42-Style Taiji Sword 8th

Group Events

C Division Boys
  • Caden Goh Ding En
  • Koh Jing Wei
  • Lee Jun Kai
  • Lee Zheng Teng
  • Ng Jun Rui Joshua
  • See Yan Tze Torsten
  • Xander Lee Jun Sheng
Group Weapon
8th
C Division Girls
  • Ang Kai Yi, Erlene
  • Elizabeth Tan Jing Yi
  • Fang Yu
  • Leong Shu Ting Jolene
  • Sherice Ng
  • Tristan Tan Ting En
Group Weapon  7th
B Boys
  • Chew Dai Quan Jovan
  • Egan Lim Sheng Fong
  • Eugene Lim Jing Heng
  • Jeremy Bow
  • Richard Hioe
  • Tan Jing Sheng Theodore
Group Weapon 7th
 Group Quanshu  8th

Colours Award
  • Koh Jing Wei
  • Ng Xing Wen Avlynn
  • Chew Dai Quan Jovan
  • Airianne Lim Ein Hiiang
SSSC Sportsmanship Awards 2019

A Division Boys
Lee Yong Cheong
B Division Boys Jeremy Bow
B Division Girls Airianne Lim Ein Hiiang
C Division Boys Koh Jing Wei
C Division Girls Ang Kai Yi, Erlene

Highlights

  • Performed at the school’s Chinese New Year Concert, Annual Awards Day and National Day Concert
  • Organised a welcome cum farewell party for the incoming new members and outgoing seniors
  • Participated in the Japan exchange programme (Sports Appreciation Programme)

Photos of Activites